Cenny dar Giseli Medzeg (Niemcy) dla bydgoskiego archiwum

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

22 lipca 2015

20 lipca 2015 r. gościliśmy w archiwum w godzinach przedpołudniowych panią Giselę Medzeg, mieszkankę Ludwigshafen (Niemcy), urodzoną podczas wojny w Bydgoszczy, wnuczkę Alberta Medzega, właściciela wielkiej cegielni, tartaku i elektrowni w Fordonie do 1945 roku.

Pani Gisela odwiedza co kilka lat Bydgoszcz, nie tylko z powodów sentymentalnych związanych z historią jej rodziny, ale ma tutaj przyjaciół i zainteresowana jest współczesną Bydgoszczą jako przewodnicząca Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Mannheim.
Tym razem G. Medzeg przekazała do naszego zasobu archiwalnego kserokopie dzienników i listów jej matki Anity Medzeg z lat 1928-1956. W imieniu własnym oraz jej siostry Charlotte Wilken z domu Medzeg (Hamburg) podpisała umowę, spisaną w dwóch językach (niemiecki i polski), przekazania wymienionych wyżej archiwaliów rodzinnych, w której wymienia się zasady i warunki korzystania z nich do celów naukowych i publicystycznych. Ze strony archiwum umowę podpisał dyr. Eugeniusz Borodij.
Kopie dzienników i listów Anity Medzeg, synowej Alberta Medzega, to nie tylko źródło do historii rodziny Medzeg, ale także do dziejów Fordonu i Bydgoszczy z lat 1939-1945. Podkreślić trzeba, że prywatna korespondencja, wspomnienia, dzienniki byłych polskich, niemieckich czy żydowskich mieszkańców Bydgoszczy nie zdarzają się często, a są to cenne źródła i świadectwa losów ludzi na tle wydarzeń historycznych.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Gisela Medzeg

  Gisela Medzeg

 • Powiększ zdjęcie Przekazanie listu z podziękowaniami

  Przekazanie listu z podziękowaniami

 • Powiększ zdjęcie Gisela Medzeg i dyrektor Archiwum

  Gisela Medzeg i dyrektor Archiwum

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-22
Data publikacji:2015-07-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Klapka
Liczba odwiedzin:2483